Po wykonaniu podstawowych prac porządkowych mających na celu oczyszczenie powierzchni trawnika możemy przystąpić do planowania pierwszych prac agrotechnicznych. Od czego należy zacząć w przypadku planowania zabiegów na trawniku?
Wertykulacja – to jeden z pierwszych zabiegów, które wykonujemy na trawniku. Zabieg wertykulacji polega na pionowy nacięciu murawy i ma na celu usunięcie obumarłych części roślin, mchu i filcu. Jednocześnie zabieg wertykulacji poprawia dostęp wody, powietrza i nawozów do systemu korzeniowego.
Kiedy wykonać zabieg wertykulacje ? W tym przypadku najważniejsza jest temperatura GLEBY. Dlaczego zwracamy uwagę na temperaturę gleby ? W okresie wczesnej wiosny bardzo często zdarza się że w ciągu dnia temperatura powietrza sięga 14 stopni, a wieczorami i w nocy jest bliska 0 lub występują przymrozki. Ma to bezpośredni wpływ na tempo nagrzewania się gly oraz wpływa na rozpoczęcie wegetacji. Dopiero kiedy temperatura gleby osiągnie 8-10 stopni Celsjusza możemy rozpocząć zabiegi agrotechniczne na trawniku – wspomniana już wertykulacja. Jeżeli poczekamy do takiej temperatury, nasz trawnik szybko się zregeneruje i będzie wyglądał zdrowo. Do pomiaru wykorzystaj termometry glebowe dostępne w większości sklepów i centrów ogrodniczych. Chcąc dodatkowo wspomóc regenerację, po wertykulacji należy zastosować nawóz organiczny lub organiczno-mineralny z większą zawartością Potasu i obniżoną zawartością Azotu ( w praktyce stosuje się nawozy w których azot nie przekracza 12, a Potasu jest powyżej 16 – np NPK 9-5-14 + 2 MgO. Wykonując wertykulacje zwróćmy również uwagę na głębokość pracy wertykulatora – głębokość pracy nie powinna być większa niż 1 – 2 cm, a zabieg należy wykonać w kros.
Obumarłe części traw i mchu po zabiegu wertykulacji możemy posprzątać kosiarka rotacyjną. Jakie prace powinny być wykonane po zabiegu wertykulacji ?
Zapraszamy do dalszej części poradnika.