O firmie

Start / Blog / Wiosna na trawniku – praktyczny poradnik – PODLEWANIE

Wiosna na trawniku – praktyczny poradnik – PODLEWANIE

26 maja 2022

Woda to razem z powietrzem kluczowy czynnik wpływający na jakość i wygląd trawnika lub murawy sportowej. Nieodpowiednia gospodarka wodna zarówno podczas tzw. pielęgnacji stałej jak i podczas wykonywania zabiegów regeneracyjnych ma zasadnicze znaczenie i bezpośrednio wpływ na jakość i wygląd murawy.

Jak podlewać trawnik, aby chronić go przed uszkodzeniami, chorobami, a jednocześnie efektywnie wykorzystać i oszczędzać wodę ?

W naszych warunkach klimatycznych, przyjmuje się, że 1 mkw trawnika potrzebuje ok 30-50 litrów wody tygodniowo. Ta ilość wody na trawniku dostarczana w sposób naturalny (opady, rosa), różni się w zależności od miejsca – teren nasłoneczniony lub zacieniony, podłoża – gleby piaszczyste, gliniaste, piaszczysto-gliniaste oraz konkurencyjnością innych roślin.

Nasz trawnik może być podlewany ręcznie np. za pomocą węża ogrodowego lub przenośnych zraszaczy ustawianych na powierzchni trawnika. Jednak najbardziej efektywnym i najbardziej ekonomicznym sposobem nawodnienia trawnika jest założenie systemu automatycznego podlewania. Zaletami systemu jest możliwość automatycznego włączenia/wyłączenia systemu w wybranym przez nas czasie, możliwość sterowania sekcjami w zależności od miejsca ustawienia zraszacza oraz dokładność podlewania.

Wybierając firmę, do montażu automatycznego systemu nawodnienia, zwróćmy uwagę na zastosowane materiały oraz właściwy podział trawnika na sekcje do podlewania. Po zamontowaniu i uruchomieniu systemu nawodnienia, należy wykonać kontrolę wilgotności podłoża. Taki pomiar wykonywany jest za pomocą wilgotnościomierza np. typu TDR 150 lub TDR 350. Wilgotnościomierz precyzyjnie wskazuję aktualny stopień wilgotności podłoża oraz umożliwia określenie stref na trawniku, w których ilość wody może być zbyt niska lub zdecydowanie za wysoka.

Pamiętajmy również, że systematyczne zabiegi agrotechniczne, takie jak aeracja i wertykulacja, mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu i redukcji warstwy filcu. Zbyt duża ilość filcu ( przyjmuje się, że akceptowalna jest do ok 1 cm) bezpośrednio wpływa na ilość wody dostarczanej w głębsze partie gleby i tym samym do systemu korzeniowego oraz wpływa na ilość wody która odparuje z trawnika.

Prawidłowa gospodarka wodna i świadome podlewania trawnika to gwarancja zdrowej i ładniej wyglądającej maty trawy na trawnikach i obiektach sportowych.