Po długiej i mroźnej zimie każdy właściciel trawnika i ogrodu z utęsknieniem wyczekuje pierwszych słonecznych i ciepłych dni. Budząca się do życia przyroda oraz radość sprawia, że mamy więcej sił i energii. Szukamy wówczas oznak wiosny i zastanawiamy się kiedy możemy wykonać pierwsze prace w ogrodzie. Spróbujemy omówić kilka kwestii.
Zmieniający się klimat oraz panująca w ostatnich latach pandemia, bezpośrednio przyczyniła się do rozwoju branży ogrodniczej. Wielu z nas zdecydowało się na zakup działki rekreacyjnej lub zagospodarowało teren wokół własnego domu. Założyliśmy rabaty, trawniki, czy ogrody warzywne. Szukamy miejsca wśród natury gdzie możemy wypocząć i zrelaksować. Polacy są najbardziej zapracowanym narodem w Unii Europejskiej. Jak wynika z danych OECD, statystyczny mieszkaniec kraju nad Wisłą spędził w pracy 1963 godz. To o 592 godz. więcej niż np. statystyczny Niemiec, co oznacza, że po przeliczeniu na ośmiogodzinną dniówkę pracujemy o 74 dni więcej niż nasi sąsiedzi! W raporcie Homebook.pl czytamy, że 68 proc. właścicieli domów jednorodzinnych może pochwalić się ogrodem o powierzchni do 500 m.kw. Koniec zimy i początek wiosny to czas, kiedy pracy w ogrodzie jest najwięcej. Od czego powinniśmy zacząć?
Pierwsze cieplejsze i słoneczne dni powinniśmy wykorzystać na porządki w ogrodzie lub na trawniku. Usuwamy uschnięte liście i pędy niechcianych roślin oraz połamane i uszkodzone gałęzie drzew i krzewów. Szczególną uwagę zwróćmy na trawnik – pozostawione na nim gałęzie lub inne przedmioty mogą uszkodzić trawnik lub maszyny i urządzenia do jego pielęgnacji. Zwróćmy uwagę również na drzewa i krzewy w naszym ogrodzie. Początek wiosny do dobry moment na właściwe przycięcie i formowanie drzew i krzewów. Pamiętajmy również o usunięciu i wygrabieniu obumarłych części traw z naszego trawnika. Dzięki temu ułatwimy dostęp powietrza i wody do systemu korzeniowego oraz przygotujemy trawnik do pierwszego zabiegu którym będzie wertykualcja.
Wykonanie prac porządkowych na trawniku to dopiero pierwszych krok w kierunku właściwej pielęgnacji trawnik. Przed wykonaniem kolejnych kroków powinniśmy ocenić aktualny stan trawnika po zimie. Zwracamy uwagę na ślady występowania chorób grzybowych np. pleśni śniegowej oraz inne uszkodzenia na trawniku spowodowane przez krety, uszkodzenia mechaniczne, erozje lub zalegające w dłuższym czasie przedmioty infrastruktury ogrodowej – baseny lub trampoliny. Prace porządkowe i naprawy ubytków lub uszkodzeń możemy wykonywać bez względu na temperatury powietrza. Temperatura powietrza i gleby będzie bardzo istotna w przypadku rozpoczęcia pierwszych prac agrotechnicznych. Od czego należy zacząć w przypadku planowania zabiegów na trawniku?